Камагвеј (покраина)

Камагвеј (шпански: Provincia de Camagüey) е најголемата покраина во Куба. Главен град е Камагвеј. Други градови се Флорида и Нуевитас.

Камагвеј
Provincia de Camagüey
Покраина во Куба
Плажата Санта Лусија
Плажата Санта Лусија
ЗемјаКуба
Админ. центарКамагвеј
Површина[1]
 • Вкупна15.413,82 км2 (595,131 ми2)
Население (31 дек 2010)[1]
 • Вкупно782.458
 • Густина0,51/км2 (1,3/ми2)
Час. појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-32
Мреж. местоПортал на Камагвеј

Камагевеј е низинска покраина, речиси без ридови и планински венци. Северното и јужното крајбрежје се одликуваат со бројни големи атоли.

На овие крајбрежја има песокливи плажи, и покрај големиот туристички потенцијал, покраината не е развиена на тој план. Исклучок од ова е плажата Санта Лусија, на северниот брег.

Стопанството во покраината Камагвеј се состои главно од одгледување говеда, шеќер (на север и југ) и полјоделство. Покраината е позната по својата каубојска култура, со чести манифестации на родео. Исто така важни за стопанството се и кокошките и оризот, а постои и мала овоштарска индустрија за одгледување на цитруси. Во главниот град се наоѓа една од малкуте пиварници во земјата.

Општини уреди

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Вертиентес &1000000000005329900000053.299 &100000000000020050000002.005 21°15′26″N 78°08′56″W / 21.25722° СГШ; 78.14889° ЗГД / 21.25722; -78.14889 (Вертиентес)
Гвајмаро &1000000000005708600000057.086 &100000000000018470000001.847 21°03′32″N 77°20′52″W / 21.05889° СГШ; 77.34778° ЗГД / 21.05889; -77.34778 (Гвајмаро)
Есмералда &1000000000002995300000029.953 &100000000000014800000001.480 21°51′22″N 78°06′40″W / 21.85611° СГШ; 78.11111° ЗГД / 21.85611; -78.11111 (Есмералда)
Камагвеј &10000000000324921000000324.921 &100000000000011060000001.106 21°23′2″N 77°54′26″W / 21.38389° СГШ; 77.90722° ЗГД / 21.38389; -77.90722 (Камагвеј)
Карлос М. де Сеспедес &1000000000002570700000025.707 &10000000000000653000000653 21°34′37″N 78°16′39″W / 21.57694° СГШ; 78.27750° ЗГД / 21.57694; -78.27750 (Карлос Мануел де Сеспедес)
Минас &1000000000003851700000038.517 &100000000000010150000001.015 21°29′22″N 77°36′17″W / 21.48944° СГШ; 77.60472° ЗГД / 21.48944; -77.60472 (Минас)
Нахаса &1000000000001647000000016.470 &10000000000000921000000921 21°05′2″N 77°44′49″W / 21.08389° СГШ; 77.74694° ЗГД / 21.08389; -77.74694 (Нахаса)
Нуевитас &1000000000004488200000044.882 &10000000000000415000000415 21°32′25″N 77°15′52″W / 21.54028° СГШ; 77.26444° ЗГД / 21.54028; -77.26444 (Нуевитас)
Санта Крус дел Сур &1000000000005133500000051.335 &100000000000011220000001.122 20°43′10″N 77°59′27″W / 20.71944° СГШ; 77.99083° ЗГД / 20.71944; -77.99083 (Санта Крус дел Сур)
Сибаису &1000000000003111700000031.117 &10000000000000736000000736 21°14′21″N 77°31′15″W / 21.23917° СГШ; 77.52083° ЗГД / 21.23917; -77.52083 (Сибаису)
Сиера де Кубитас &1000000000001858900000018.589 &10000000000000549000000549 21°43′59″N 77°46′14″W / 21.73306° СГШ; 77.77056° ЗГД / 21.73306; -77.77056 (Сиера де Кубитас)
Флорида &1000000000007361200000073.612 &100000000000018000000001.800 21°31′46″N 78°13′21″W / 21.52944° СГШ; 78.22250° ЗГД / 21.52944; -78.22250 (Флорида)
Химагвају &1000000000002116900000021.169 &10000000000000799000000799 21°16′0″N 77°49′49″W / 21.26667° СГШ; 77.83028° ЗГД / 21.26667; -77.83028 (Химагвају)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски уреди