Западен Бенгал е сојузна држава во источна Индија со површина од 88.752 км2 и 102,552,787 жители.

Западен Бенгал
Западен бенгал - পশ্চিমবঙ্গ
Држава: Индија
Главен град: Калкута
Површина: 88.752 км2
Население: 102,552,787[1]
Густина на население: 904 жит./км2
Јазик: бенгалски јазик
Религија:
Мрежно место: [1]
Мапа
Положба на Западен Бенгал во Индија
Положба на Западен Бенгал во Индија

Наводи

уреди
  1. „West Bengal Population 2023“. World Population Review. 13 July 2023. Посетено на 13 July 2023.