Кале (Крива Паланка)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кале


Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Место Крива Паланка
Општина Крива Паланка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кале археолошко наоѓалиште во Крива Паланка.

Претставува градиште од доцна антика.[1]

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Аништа


Местоположба 42°19′24″N 22°16′59″E / 42.32333° СГШ; 22.28306° ИГД / 42.32333; 22.28306
Основни податоци
Место Луке
Општина Крива Паланка
Тип

  населба


Период среден век
Портал „Археологија“