КК Жалгирис - професионален кошаркарски клуб со седиште во Каунас, Литванија, кој се натпреварува во Литванската кошаркарска лига (ЛКЛ) и во Евролигата.

Жалгирис
BC Zalgiris logo.png
ЛигаЛитванска кошаркарска лига
Основан1944; пред 88 години
ИсторијаКК Жалгирис
(1944-денес)
СалаЖалгирис Арена
Сала Капацитет15,415
МестоКаунас
Бои на клубот         
ТренерСловенија Јуре Здовц
Прваци01 - Евролига
01 - Куп Рајмунд Сапорта
01 - Интерконтинентален куп
05 - Првенство СССР
01 - Куп СССР
23 - Литванско првенство
10 - Куп на Литванија
05 - Балтичка лига
Дресови
Kit body zalgiriskaunas1920 home.png
Домашен jersey
Kit shorts zalgiriskaunas1920 home.png
Team colours
Домашен
Kit body zalgiriskaunas1920 away.png
Гостински jersey
Kit shorts zalgiriskaunas1920 away.png
Team colours
Гостински


Основан во 1944 година, Жалгирис е еден од најстарите клубови кој во моментов се натпреваруваат во Евролигата. Тој е, исто така, еден од 11-те европски клубови кои поседуваат долгорочни лиценци со Евролигата, која им обезбедува загарантирано место во фазата од регуларниот дел од оваа лига. Покрај тоа, Жалгирис е клубот со најмногу одличија на Литванската кошарка, со освоени 23 првенства на Литванија, 5 советски првенства, 1 Евролига и во секоја сезона од формирањето на домашната лига во 1993 година стигнувал до финалето во истата.

Жалгирис произвел многу легенди на Литванската кошарка во текот на историјата на клубот, вклучувајќи ги Арвидас Сабонис, Модестас Паулаускас и Шарунас Јасикевичиус.

Од сезоната 2011–2012, Жалгирис ги игра своите домашни натпревари во Жалгирис Арена, која е изградена непосредно пред Евробаскетот 2011. Боите на клубот се зелена и бела.

ИграчиУреди

Жалгирис
Б 0   Таи Вебстер
Ц 1   Марек Блажевиќ
П 4   Лукас Лекавичиус
Ц 7   Џош Нибо
П 9   Мантас Калниетис
КЦ 10   Регимантас Минотас
КЦ 13   Паулиус Јанкунас  
К 16   Каролис Лукошиунас
Б/К 17   Мантас Рубштавичиус
Б 21   Артурас Милакнис
П 26   Титас Саргиунас
Б 32   Јанис Стрелниекс
КЦ 34   Тајлер Кавано
К 55   Нилс Гифеј
Ц 77   Жофри Ловерњ
К 92   Едгарас Улановас
Главен Тренер:   Јуре Здовц
  - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер


Надворешни врскиУреди