Жалгирис арена (литвански: Žalgirio Arena) е повеќенаменска арена во Каунас, Литванија, која моментално е во фаза на изградба. Арената се наоѓа на островот на реката се Њемен. Кога ќе биде завршена , оваа арена ќе биде најголемата арена на територијата на Балтикот. Арената е со сместивост од 14,502 седишта за кошаркарски натпревари, 15,160 седишта за концерти.

Жалгирис Арена
Внатрешност на салата
Место Каунас, Литванија
Започнат 26 септември, 2008
Отворен 18 август, 2011
Сопственик
Цена на изградбата 168.8 милиони ЛЛ litas
50 милиони
Архитект Евгениус Милиунас
Игра КК Жалгирис
Гледачи

За домашни натпревари, арената ќа ја користи истоимениот кошаркарски клуб, КК Жалгирис, кој моментално се натпреварува во домашната лига и Евролигата. Планирано е во оваа арена да се одржи плеј-оф и финалето на 37-то Европско првенство во кошарка кое од септември 2011 се одржува ви Литванија.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди