Источна Вестфалија-Липе

Источна Вестфалија-Липе (герм. Ostwestfalen-Lippe, скрат. OWL) — регион во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Регионот има 2,07 милиони жители и се одликува со стара култура и 2.000-годишна историја. Составен е од источниот дел на областа Вестфалија и областа Липе. По површина се совпаѓа со административниот округ Детмолд.

Источна Вестфалија-Липе во рамките на Германија
Арминовиот споменик

Најпознатото обележје е Арминовиот споменик (Hermannsdenkmal), подигнат во чест на војсководецот Армин, кој ги поразил Римјаните во битка во Тевтобуршка шума и со тоа го запрел нивниот натамошен продор во Германија.

Најпозната современа личност од Источна Вестфалија-Липе е поранешниот канцелар на Германија Герхард Шредер (р. 1944 во Мосенберг).

Позначајни градови во регионот се Билефелд и Падерборн. Еве ги покрупните места со нивното население:

БиндеРеда-ВиденбрикБад ЕјнхаузенБад ЗалцуфленХерфордДетмолдМинденГитерслоПадерборнБилефелд

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди

51°56′N 8°53′E / 51.933° СГШ; 8.883° ИГД / 51.933; 8.883