Инирида (шпански изговор: [iˈniɾiða]), претходно Порто Инирида, е главен град и општина на департманот Гвајнија во Колумбија. Основан е во 1963 година на местото на малото село Обандо, во тоа време во општината Сан Фелипе. Општината беше преименувана во 1974 година.[2] Општинското население од 31.514 (Попис 2018) е претежно домородно и сочинува околу една третина од населението во департманот.[1]

Инирида
Општина и град
Знаме на Инирида
Локација на оптината и градот Инирида, Гвајнија во департманот Гвајнија во Колумбија.
Локација на оптината и градот Инирида, Гвајнија во департманот Гвајнија во Колумбија.
Држава Колумбија
РегионАмазонски регион
ДепартманГвајнија
Население (2018[1])
 • Вкупно31,514
Час. појасColombia Standard Time (UTC-05)

Историја

уреди

Пред 1960 година имаше малку развој во областа, која беше ретко населена [3] од речиси целосно домородно население.[4] Сепак, во 90-тите и 2000-тите години, со зголемена експлоатација на природните ресурси на областа, направени се напори за контрола на месното население.[5]

Географија

уреди

Сместено во Лалос кај сливот на реката Инирида и реката Гвавиаре, поголемиот дел од територијата на општината Порто Инирида е речна тераса и дно, иако има некои ридови. Се наоѓа на 30 км од границата со Венецуела.

Клима

уреди

Инирида има тропска прашумска клима (Af). Има силен до многу силен дожд во текот на годината.

Климатски податоци за Инирида
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 32.7
(90.9)
33.2
(91.8)
33.0
(91.4)
31.7
(89.1)
30.4
(86.7)
29.9
(85.8)
29.9
(85.8)
30.6
(87.1)
31.7
(89.1)
32.1
(89.8)
32.0
(89.6)
32.1
(89.8)
31.61
(88.91)
Сред. дневна °C (°F) 27.0
(80.6)
27.4
(81.3)
27.4
(81.3)
26.7
(80.1)
26.2
(79.2)
25.8
(78.4)
25.6
(78.1)
26.0
(78.8)
26.5
(79.7)
26.7
(80.1)
26.8
(80.2)
26.9
(80.4)
26.58
(79.85)
Прос. ниска °C (°F) 22.3
(72.1)
22.7
(72.9)
22.8
(73)
22.9
(73.2)
22.9
(73.2)
22.6
(72.7)
22.3
(72.1)
22.5
(72.5)
22.3
(72.1)
22.6
(72.7)
22.8
(73)
22.6
(72.7)
22.61
(72.68)
Прос. дожд мм (ин) 90.9
(3.579)
127.4
(5.016)
118.5
(4.665)
293.7
(11.563)
435.6
(17.15)
504.4
(19.858)
509.1
(20.043)
398.9
(15.705)
297.7
(11.72)
224.3
(8.831)
204.6
(8.055)
123.0
(4.843)
3.328,1
(131,028)
Прос. бр. дождливи денови 9 10 13 19 25 25 25 23 19 17 15 12 212
Прос. релативна влажност (%) 81 79 79 84 87 87 86 85 83 83 83 82 83.3
Сред. бр. сончеви часови месечно 213.9 177.9 170.5 135.0 120.9 123.0 139.5 161.2 174.0 176.7 168.0 182.9 1.943,5
Сред. бр. сончеви часови дневно 6.9 6.3 5.5 4.5 3.9 4.1 4.5 5.2 5.8 5.7 5.6 5.9 5.33
Извор: [6]

Економија

уреди

Главните економски активности во општината, освен владата, се земјоделство, риболов [7] и сточарство.[8] Земјоделство вклучува земјоделство за лична употреба,[9] производство на влакна од лисните дршки на млади chiquichiqui палми (Bactris speciosa), што се користи за јаже и за ратан познат како "Yare" кој се користи за мебел и кошници.

Туристите го посетуваат за неколку активности, вклучувајќи риболов, кајакарство, разгледување и пешачење. Хотелите и хостелите се појавија бидејќи националните и меѓународните посетители продолжуваат да доаѓаат. Занаетчиството стана популарна индустрија и е поддржано од владини институции.

Демографија

уреди

Општеството во Инирида е составено од 53% домородно население: Курипакос, Пуинавес и Пиапокос. 30% се колонизатори од другите делови на Колумбија и 17% се други домородни етнички групи.[10]

Транспорт

уреди

Аеродроми

уреди

Локалниот аеродром е аеродромот Цезар Гавирија Трухиjо, именуван во чест на поранешниот претседател на Колумбија. Од 2007 година, пистата ја сервисираат две авиокомпании, Сатена,[11] која има три лета неделно од и до Богота и два лета неделно од и кон Вилјавиченсио и Air Colombia, која лета двапати неделно од градот Вилавиченцио, преку Баранкоминас, Гвајнија и потоа пристигнува во Инирида. Оваа авиокомпанија управува со Douglas DC-3 што го прави патувањето авантура. Сепак, аеродромот Сан Фернандо де Атабапо во Венецуела е оддалечен само 30 км. Постои и карго-авиокомпанија која лета двапати неделно само од Богота. Аеродромот порано бил познат како Аеропуерто Обандо .

Исто така е можно да се стигне до Инирида преку река, но патувањето е долго и чини скоро исто колку и летот. Патувањето преку реката трае неколку часа, па дури и денови, во зависност од видот на превозното средство.

Јавен превоз

уреди

Со доаѓањето на сè повеќе луѓе, воспоставен е механизам за јавен превоз. Околу 500 авто-рикши овозможуваат ефикасен и евтин начин на транспорт. Стандардната цена (која ги опфаќа скоро сите одредишта во градот) е околу 0,50 USD. Постојат и мини-комбиња достапни за големи групи; цената останува 0,50 USD по лице.

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 https://www.dane.gov.co/files/varios/informacion-capital-DANE-2019.pdf
 2. "Decreto Número 1593 de 1974 (Agosto 5)" Instituto Geográfico Agustín Codazzi (IGAC), Colombia Архивирано на 9 октомври 2007 г.[мртва врска] (Colombian Presidential Decree #1593 of 5 August 1974)
 3. City populations of Colombia
 4. Suárez, Carlos Alberto et al. (2003) Colombia: Guía Enciclopédica NORMA, Bogotá, D.E., pp. 114-115, ISBN 958-04-6806-0
 5. "Captured fourteen Brazilian illegal ones in Puerto Inírida" 19 August 2005[мртва врска][мртва врска];
 6. http://www.ideam.gov.co/documents/21021/553571/Promedios+Climatol%C3%B3gicos++1981+-+2010.xlsx/f28d0b07-1208-4a46-8ccf-bddd70fb4128
 7. Castro, Dario M. (1988) Algunos aspectos de la pesca ornamental en Puerto Iñírida, Museo del Mar, Universidad de Bogotá Jorge Tadeo Lozano, Bogotá, D.E.
 8. Mejía Gutiérrez, Mario and Mejía Fernández, Fernando (1980) Puerto Inírida, Comisaría del Guainía : economía básica Corporación Araracuara, Departamento Administrativo de Intendencias y Comisarías, Bogotá, D.E.
 9. Triana, Gloria (1985) Los Puinaves del Inírida:: formas de subsistencia y mecanismos de adaptación Universidad Nacional de Colombia, Bogotá, D.E.
 10. DIMAR.MIL.CO[мртва врска]
 11. Servicio Aéreo Territorios Nacionales SATENA

Надворешни врски

уреди