Гвајнија

департман во Колумбија

Гвајнија (шпански: Guainía, од јуриски = „Земја на многу води“) — департман во источна Колумбија. Се граничи со Венецуела и Бразил. Нејзин главен град е Инирида. Во 1963 година Гвајнија беше одделена од департманот Ваупес . Северниот дел и реката Инирида се вклучени во сливот на Ориноко; остатокот е дел од сливот на Амазон. Реката Гвавиаре е главната област за колонизација; многу колонии доаѓаат од колумбиската андејска зона, повеќето од Бојака. По нив следуваат јанерос, луѓе од источните рамнини (Јанос). Населението е главно составено од Америндијци, а најголеми етнички групи се Пуинавес (од семејството makú-puinave) и курипакос (од семејството Аравак). Во департманот има вкупно 24 етнички групи; многу од нив зборуваат на четири домородни јазици, покрај шпанскиот и португалскиот.

Гвајнија
Departamento de Guainía
Департман
Знаме на ГвајнијаГрб на Гвајнија
Гвајнија е прикажана во црвено
Гвајнија е прикажана во црвено
Топографија на департманот
Топографија на департманот
Country Колумбија
РегионАмазонски регион
СедиштеИнирида
Управа
 • ГувернерХавиер Елицер Запата Парадо (2016-2019)
Површина
 • Вкупна72.238 км2 (27,891 ми2)
Ранг5ти
Население (2018)[1]
 • Вкупно48,114
 • Ранг33ти
 • Густина0,00.067/км2 (0,0.017/ми2)
Часовен појасUTC-05
ISO 3166CO-GUA
ИЧР (2017)0.652[2]
среден · 32ри
Население во минатото
ГодинаНас.±%
19643.602—    
19736.637+84.3%
198512.345+86.0%
199328.478+130.7%
200535.230+23.7%
201848.114+36.6%

Општини уреди

Има само една општина во Гвајнија: Инирида, нејзиниот главен град. Остатокот од територијата е поделен на повеќе населени места (corregimientos departamentales), бројка во очекување поради јавно нарушување. Овој случај се случува само во Амазонас, Вапе и Вичада . Баранко Минас е второ по големина население и негово главно населено место; се наоѓа на реката Гвавиаре .

Помалите градови во Гваенија се:

  1. Баранко Минас
  2. Какахуал
  3. Ла Гвадалупе
  4. Мапирипана
  5. Моричал Нуево
  6. Пана Пана
  7. Порто Колумбија
  8. Сан Фелипе

Наводи уреди

  1. „DANE“. Архивирано од изворникот на November 13, 2009. Посетено на February 13, 2013.
  2. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски уреди