Индалселвен (швед. Indalsälven) е една од најдолгите реки во Шведска, со вкупна должина од 430 км. Има повеќе притоки, од кои најзначајни се Калстремен, Лонган, Хоркан и Амерон. По течението има 26 хидроелектрани, и со тоа е трета најпродуктивна река во земјата.

Индалселвен
Indalsälven,Jämtlandsälven
Litsälven, Storsjöälven
Река
Една од многуте хидроелектрани на Индалселвен
Земја Шведска
Окрузи Јемтланд, Вестернорланд
Главен извор Ореелвен
Спореден извор Јерпстремен
Утока Клингерфјерден, близу Сундсвал.
 - местоположба Ботниско Море, Вестернорланд
 - височина м
Должина 420 км [1]
Слив 26.726,5 км2 [2]
Истек
 - просечен 460 м3 [1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Индалселвен“. Nationalencyklopedin. Не се допушта закосување или задебелување во: |encyclopedia= (help) (шведски) (бара претплата)
  2. „Окрузите и главите речни сливови во Шведска“ (PDF). Метеоролошко-хидролошки институт на Шведска (SMHI). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 14 јули 2010. (шведски)

62°30′N 17°26′E / 62.500° СГШ; 17.433° ИГД / 62.500; 17.433