61°12′14″N 17°08′02″E / 61.20389° СГШ; 17.13389° ИГД / 61.20389; 17.13389

Јунган (швед. Ljungan, јемтландски: Jångna или Aoa, од старонордиски: *Oghn = „страшна“ [3]) е река во Шведска. Извира кај Трондхејм и норвешката граница. Долга е 322 км и минува низ окрузите Јемтланд и Вестернорланд. По течението има неколку хидроелектрани.

Јунган
Ljungan, Jångna, Aoa
Река
Земја Шведска
Окрузи Јемтланд, Вестернорланд
Утока Ботниско Море
 - височина м
 - координати 61°12′14″N 17°08′02″E / 61.20389° СГШ; 17.13389° ИГД / 61.20389; 17.13389
Должина 350 км [1]
Слив 12.851,1 км2 [2]
Истек
 - просечен 140 м3 [1]
 - максимален 850 м3 [1]

Населени места во поречието и околината:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Јунган“. Nationalencyklopedin. Не се допушта закосување или задебелување во: |encyclopedia= (help) (шведски) (бара претплата)
  2. „Окрузите и главите речни сливови во Шведска“ (PDF). Метеоролошко-хидролошки институт на Шведска (SMHI). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 14 јули 2010. (шведски)
  3. Hellquist, Elof (1922). Svensk etymologisk ordbok. Stockholm: Gleerups förlag. стр. 416.