Ика (шпански: Ica) е град во Перу и главен град на регионот Ика. Регионот на градот Ика бил населен уште предколумбовиот период со староседелско население, но сепак шпанскиот конкистадор Луис де Кабрера тврдел дека го основал градот во 1563 година. Во 2005 година, Ика имал население од околу 219.856 жители, но точната бројка не може да се утврди бидејќи регионот настрадал од земјотресот во 2007 година. Градот се наоѓа на реката Ика, околу 300 километри јужно од Лима. Градот е во пустински предел, во близина на перуанскиот брег. Нешто појужно од градот се наоѓа градот Наска.

Ика
Ica
Главниот плоштад ноќе.
Главниот плоштад ноќе.
Знаме на ИкаГрб на Ика
Ика is located in Peru
Ика
Ика
Местоположба во Перу
Координати: 14°04′S 75°44′W / 14.067° ЈГШ; 75.733° ЗГД / -14.067; -75.733
Држава Перу
РегионИка
ПокраинаИка
Основан1563
Управа
 • ГрадоначалникМариано Наскимиенто
Надм. вис.&10000000000000406000000406 м
Население
 • Вкупно219,856
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.56
Мреж. местоwww.muniica.gob.pe

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди

Координати: 14°04′S 75°44′W / 14.067° ЈГШ; 75.733° ЗГД / -14.067; -75.733