Израелски музеј

Координати: 31°46′20.56″N 35°12′16.29″E / 31.7723778° СГШ; 35.2045250° ИГД / 31.7723778; 35.2045250

Израелскиот музеј (хебрејски:מוזיאון ישראל, ירושלים‎, Muze'on Yisrael, Yerushalayim) е национален музеј на Израел. Се наоѓа во Гиват Рам, Ерусалим, блиску Кнесет, врховниот суд и еврејскиот универзитет. Бил изграден во 1965 година како израелски национален музеј.

Израелски музеј
Israel museum, Jerusalem.jpg
Основан1965
МестоЕрусалим, Израел
Координати31°46′21″ СГШ; 35°12′16″ ИГД / 31.772379° СГШ; 35.204524° ИГД / 31.772379; 35.204524
Типуметностр and Историја
ПосетеностПовеќе од еден милион годишно (2011)[1]
ДиректорJames S. Snyder
Мреж. местоhttp://www.english.imjnet.org.il

Израелскиот музеј е една од најголемите институции во Израел и е еден од водечките во светот во поглед на археолошките музеи од другите земји.

Модел на Вториот храмУреди

Едно од последните дополнувања на музејот е моделот на Ерусалим од времето на Вториот храм. Моделот ја реконструира топографијата и архитектонскиот лик на градот пред 66, годината во која бил кренат гфолем бунт против Римската Империја, што довело до уништување на градот и храмот. Моделот, првично бил изработен врз основа на моделот „Света земја“, кој вклучува копија на Иродовиот храм, и сега е постојана карактеристика на просторот околу музејот, кој зафаќа површина од 20 ари и се граничи со Светилиштето на Книгата.[2]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Israel Museum Welcomes One Millionth Visitor Since Inauguration of Renewed Campus“, 21 август 2011 (посет. 13 април 2012 г).
  2. „Model of Jerusalem from the late second Temple era“. Huliq News. конс. 6 мај 2009. 

Надворешни врскиУреди