Ига Швјонтек

полска тенисерка

 

Ига Наталиа Швионтек ( полски изговор: [ˈiɡa naˈtalja ˈɕfjɔntɛk] ; [1] родена на 31 мај 2001 година) е полска професионална тенисерка. Таа е моментално рангирана како светски број 2 во женски сингл од Женската тениска асоцијација (ВТА). Швионтек е четирикратен шампион на Гренд слем во сингл, откако го освои Отвореното првенство на Франција во 2020, 2022 и 2023 година и Отвореното првенство на САД во 2022 година. Таа е првата играчка која ја претставува Полска која освоила голема титула во сингл. Таа има освоено вкупно 15 титули на ниво на ВТА турнејата.

Таткото на Швионтек, Томаш, е пензиониран олимписки веслач. Како јуниорка, Швионтек беше шампион во двојки на Отвореното првенство на Франција во 2018 година заедно со Кејти Мекнали и шампионка на јуниорскиот Вимблдон во 2018 година. Швионтек почна да игра редовно на ВТА турнејата во 2019 година и влезе во топ 50 на 18 години по нејзиното прво финале на турнејата и нејзиниот успех на Отвореното првенство на Франција во 2019 година, каде што стигна до осминофинале.

За време на нејзиниот настап на Отвореното првенство на Франција во 2020 година, во кое што заврши како шампион, Швионтек не загуби повеќе од пет натпревари во ниту еден сингл натпревар. Таа влезе во топ десет на ВТА ранг-листата за прв пат во мај 2021 година по победата на Отвореното првенство во Италија . По титулите на ВТА 1000 во 2022 година во Катар и Индијан Велс, Швионтек стигна до највисокото рангирање во својата кариерата, бр. 2. По пензионирањето на светската бр. 1 тенисерка, Ешли Барти, таа стана првата полска играчка која го достигна првото место во сингл, на 4 април 2022 година. Таа, исто така, освои уште една титула на ВТА 1000 во Мајами, со која што стана четврта жена што го освоила Саншајн дабл. За тоа време, Швионтек акумулирала победничка серија од 37 натпревари, најдолга на ВТА турнејата во 21 век.

Швионтек има стил на игра на сите терени. Таа ја освои ВТА Омилен шут на годината на навивачите во 2019 година со пад шут од основната линија и беше избрана за омилен сингл играч на годината од фановите на ВТА во 2020 година. Во 2023 година, таа беше прогласена за шампион на шампиони во <i id="mwNA">L'Équipe</i> и полска спортска личност на годината и вклучена на годишната листа на 100 највлијателни луѓе во светот ' Time .

Ран живот уреди

Ига Швионштек беше родена на 31 мај 2001 година во Варшава, и нејзините родители се Дорота и Томаш Швионтек . [1] Нејзиниот татко е поранешен веслач кој се натпреваруваше на Олимпијадата во Сеул во 1988 година. [2] Нејзината мајка е ортодонт. Таа има сестра Агата, која е околу три години постара и е стоматолог. [3] [4]

 
Швионтек со трофејот за јуниорски шампион на Вимблдон 2018 година

Сингл: 4 (4 титули) уреди

Резултат година Турнир Површина Противник Резултат
Шампион 2020 година Француски опен Глина   Софија Кенин 6-4, 6-1
Шампион 2022 година Француски опен (2) Глина   Коко Гауф 6-1, 6-3
Шампион 2022 година УС Опен Тврдо   Онс Џабер 6–2, 7–6 (7–5)
Шампион 2023 година Француски опен (3) Глина   Каролина Мухова 6–2, 5–7, 6–4

Надворешни врски уреди

  1. 1,0 1,1 „Iga Swiatek“. WTA Tennis. Архивирано од изворникот на 5 July 2019. Посетено на 14 October 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „wta-profile“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Imhoff, Dan (26 January 2020). „Swiatek follows father's footsteps 38 years later“. Australian Open. Архивирано од изворникот на 10 October 2020. Посетено на 5 October 2020.
  3. „Instagram“. Архивирано од изворникот на 10 November 2022. Посетено на 10 November 2022.
  4. „Iga Świątek Matka Ojciec: Kim są rodzice Igi Świątek? Ojciec i matka Igi Świątek“ [Iga Świątek Mother Father: Who are Iga Świątek's parents? Father and mother of Iga Świątek]. Super Express (полски). 10 October 2020. Архивирано од изворникот на 13 October 2020. Посетено на 11 October 2020.