Иван Илиќ (роден 17 март 2001 во Ниш) — српски фудбалер, играч од средниот ред на Хелас Верона.[1]

Иван Илиќ
Лични податоци
Роден на 17 март 2001 (2001-03-17) (22 г.)
Роден во Ниш, СР Југославија
Држава Србија Србија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Верона Верона
Број 14
Младинска кариера
Филип Филиповиќ
Реал Ниш
Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016-2018 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 1 (0)
2017-2020 Манчестер Сити Манчестер Сити 0 (0)
2019Предлошка:Fb team Zemun 16 (3)
2019-2020НАК Бреда НАК Бреда 21 (3)
2020- Верона Верона 51 (3)
Репрезентација
2015- Србија Србија 45 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 април 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 23 април 2021

Наводи Уреди

  1. „Легедарниот Милко Ѓуровски сега падна на третото место“. sportmedia.mk. 3 April 2017.

Надворешни врски Уреди