Змитрок Бјадула

Шмуел Ефимович Плавник (белоруски: Самуіл Яфімавіч Плаўнік, руски: Самуил Ефимович Плавник, 23 април 18863 ноември 1941) попознат под името кое го користел како потпис, Змитрок Бјадула (белоруски: Змітрок Бядуля, руски: Змитрок Бядуля) — славен еврејско-белоруски поет, прозаист, културен работник и политички активист во Белоруското движење за независност.

Змитрок Бјадула
Zmitrok Byadulya.jpg
Роден23 април 1886(1886-04-23)
Вилнуска губернија, Руска Империја (денес Лагојски рејон)
Починал3 ноември 1941(1941-11-03) (возр. 55)
Орал, Казашката ССР, СССР
НационалностБелорусија Белорус
ПолињаПоет, политички активист, прозаист

Змитрок Бјадула се родил на 23 април 1886 во малиот град Лагојски рејон во Вилнуска губернија (сега во Лагојски рејон, Минска област) во еврејско семејство.

НаводиУреди

Kasaty, Peter. „Writer Zmitrok Biadula“. Посетено на 2007-09-25.

Надворешни врскиУреди