Зауеррека која тече низ западноевропските држави Белгија, Германија и Луксембург. Извира во југоисточна Белгија во близина на Vaux-sur-Sûre, во Ардените.

Зауер/Зур
Горното езеро Зауер, вештачко езеро во горниот дел на Долината Зауер.
Местоположба
Физички особености
УстиеПомеѓу Обербилинг и Васербилинг
49°42′48″N 6°30′24″E / 49.71333° СГШ; 6.50667° ИГД / 49.71333; 6.50667 (Sauer mouth)
Особености на сливот
ТечениеМозелРајнаСеверно Море
Речен сливРајна
Притоки 
 • левиВилц, Ур, Прим
 • десниАлзет, Бел Ернц и Црн Ернц

Оваа река ја прави границата помеѓу Белгија и Луксембург 13 км северно од Мартеланж. Западно од Еш сир Зауер се влева во вештачкото езеро - Горно езеро Зауер. По своето течение низ Етелбрек и Дикирх, реката Зауер ја прави границата помеѓу Луксембург и Германија. Во последните 50 км од својот ток, минува низ Ехтернах пред влевањето во реката Мозел во Васербилиг.

Должината на токот изнесува 137 км. Притоки на Зауер се Вилц, Ур, Прим, Алзет, Бел Ернц и Црн Ернц.

Надворешни врски

уреди