Зара (германски: Saara) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Зара
Зара (Грајц) is located in Германија
Зара (Грајц)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Урсула Шмит
Основни податоци
Површина 8,52 км2
Надм. височина 255 м
Население 583 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Местоположба на Зара во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°51′0″N 11°58′0″E / 50.85000° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.85000; 11.96667Координати: 50°51′0″N 11°58′0″E / 50.85000° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.85000; 11.96667

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)