Западноувејански јазик

(Пренасочено од Западноувеански јазик)

Западноувејанскиот јазик, или познат како увејански или фагаувејански, е полинезиски јазик кој се зборува во Увеја во Нова Каледонија. Додавката „западен“ се користи за да се разликува од источноувеанскиот јазик. Според податоците од 1996 година, јазикот го зборуваат 1.110 жители.[2]

Западноувеански јазик
Fagauvea
Застапен воНова Каледонија
ПодрачјеУвеја
Говорници1,110  (1996 census)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3uve

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди