Заечарски Округокруг кој се наоѓа во источниот дел на Република Србија. Вклучува град и општини:

  1. Град Заечар градска населба Заечар ,
  2. Општина Бољевац градска населба Бољевац,
  3. Општина Књажевац, градска населба Књажевац и
  4. Општина Сокобања градска населба Сокобања.
Заечарски Округ
Зајечарски управни округ
Округ во Србија
Images from the Zaječar District
Местоположба на Заечарскиот Округ во Србија
Местоположба на Заечарскиот Округ во Србија
Држава Србија
Статистички регионЈужна и Источна Србија
Административно седиштеЗаечар
Управа
 • Градоначалник на округотВладан Пауновиќ
Површина
 • Вкупно3,623 км2 (1,399 ми2)
Население (попис од 2011)
 • Вкупно119,967
 • Густина33,1/км2 (86/ми2)
ISO 3166RS-15
Општини3 и 1 град
Населби173
- Градови5
- села168
Мреж. местоzajecarski.okrug.gov.rs
Заечарски Округ

Има вкупно 119.967 жители (попис 2011 година). Седиште на округот е градот Заечар.

Култура и стопанство

уреди

Феликс Ромулијана (Галерија палата) во Гамзиград, бил престолнина на римскиот цар Гај Галериј Валериј Максимилијан, од крајот на III и почетокот на IV век. Врз основа на откриениот материјал, Гамзиград се вбројува меѓу најрепрезентативните римски градови на Балканот. Таму се пронајдени бројни историски материјали (накит, пари, орудија, оружје) како сведоштво за големата цивилизација на овие простори. Стопанскиот развој на градот Заечар се движел од занаетчиска и полуиндустриска преработка на земјоделски производи и експлоатација на богатството на јаглен.

Демографија

уреди

Етнички групи во округо согласно пописот од 2011 година:[1]

Наводи

уреди
  1. „Population by ethnicity and sex, by municipalities and cities“. Посетено на 14 March 2014.