Жупански мост (грчки: Γεφύρι Του Ζουπάνι) — стар камен мост во Населичко, Егејска Македонија.

Жупански мост
Γεφύρι Του Ζουπάνι
Координати40°11′48.4″N 21°9′29.4″E / 40.196778° СГШ; 21.158167° ИГД / 40.196778; 21.158167
ПреминуваПраморица
МестоЖупан, Населичко, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони2
Местоположба
Карта

Ја преминува реката Праморица на патот кој ги поврзува селата Жупан и Сволјани во општината Горуша. Има камена двосводна конструкција и важи за најстариот мост на Праморица. Реставриран е во 2006 г. Познат е и под името Дерски мост (Γεφύρι Του Ντέρη) по името на жупанецот Дерис, кој поседувал воденица крај мостот.[1]

Наводи уреди

  1. „Γεφύρι Του Ντέρη“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 4 ноември 2019.