ЖС „Црвени Брегови“

железничка станица во Македонија

Железничка станица „Црвени Брегови“железничка станица на железничкиот коридор 10 во селото Црвени Брегови, во јужниот дел на Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун.

ЖС „Црвени Брегови“
ЖС „Црвени Брегови“.jpg
Поглед на железничката станица
Општи информации
МестоЦрвени Брегови
Општина Неготино
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесГевгелија
Перони1

Станицата поседува еден колосек.

МестоположбаУреди

Железничката станица се наоѓа на работ од селото Црвени Брегови, во непосредна близина на реката Вардар, односно во самото нејзино течение, како што поминува и самата железничка линија.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°32′21″N 22°05′28″E / 41.53917° СГШ; 22.09111° ИГД / 41.53917; 22.09111