ЖС „Криволак“

железничка станица во Македонија

Железничката станица „Криволак“железничка станица на железничкиот коридор 10 во селото Криволак, во јужниот дел на Македонија. Железничката станица се наоѓа на железничката линија СкопјеГевгелија и на неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Гевгелија, како и меѓународните возови БелградСолун и Скопје — Солун.

ЖС „Криволак“
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоКриволак
Општина Неготино
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесГевгелија
Перони3

Станицата поседува три колосеци.

Местоположба

уреди

Железничката станица се наоѓа на влезот на селото Криволак, во непосредна близина на реката Вардар, односно во самото нејзино течение, како што поминува и самата железничка линија.

Станицата се наоѓа на оддалечност од 99 километри од главниот град Скопје.

Историја

уреди

Во последната деценија на XIX век, грозјето од Тиквешијата започнало да се извезува во Србија, главно преку железничката станица сместена во Криволак.[1]

Наводи

уреди
  1. Поп Антов, Христо (8 јуни 2011). „Тиквешијата во минатото“. Посетено на 7 мај 2015.

Надворешни врски

уреди

41°31′37″N 22°07′14″E / 41.52694° СГШ; 22.12056° ИГД / 41.52694; 22.12056