ЖС „Гостиражни“

железничка станица

Железничка станица „Гостиражни“ — железничка станица во селото Гостиражни. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

ЖС „Гостиражни“
Железничка станица Гостиражни.jpg
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоГостиражни
Општина Долнени
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Колосеци3
Услуги
Претходна станица Македонски железници Инфраструктура-Лого.svg Македонски железници Следна станица
Слепче Коридор 10 Ореше
кон Велес
Локација
ЖС „Гостиражни“ is located in Македонија
ЖС „Гостиражни“
ЖС „Гостиражни“
Локација во Македонија

Железничката станица „Гостиражни“ е оддалечена 108,6 километри од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°32′58″N 21°25′57″E / 41.54944° СГШ; 21.43250° ИГД / 41.54944; 21.43250