ЖС „Васил Антевски - Дрен“

железничка станица во Македонија

Железничка станица „Васил Антевски - Дрен“ — железничка станица во селото Оморани. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, сместена во самото поле, близу регионалинот пат Велес - Богомила. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

ЖС „Васил Антевски - Дрен“
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоОморани
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Услуги
Претходна станица Македонски железници Следна станица
Теово Коридор 10 Мартолци
кон Велес
Локација
ЖС „Васил Антевски - Дрен“ is located in Македонија
ЖС „Васил Антевски - Дрен“
ЖС „Васил Антевски - Дрен“
Локација во Македонија

Железничката станица „Васил Антевски - Дрен“ е оддалечена 81 километар од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски

уреди

41°33′07″N 21°36′24″E / 41.55194° СГШ; 21.60667° ИГД / 41.55194; 21.60667