ЖС „Мартолци“

железничка станица во Македонија

Железничка станица „Мартолци“ — железничка станица во селото Мартолци. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на еден кат. Железничката станица се наоѓа надвор од селото, покрај патот кој води до самото село. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата Скопје - Битола.

ЖС „Мартолци“
Поглед на железничката станица (сликана од воз)
Општи информации
МестоМартолци
Општина Чашка
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииСкопјеБитола
Колосеци1
Услуги
Претходна станица Македонски железници Следна станица
Васил Антевски - Дрен Коридор 10 Стари Град
кон Велес
Локација
ЖС „Мартолци“ is located in Македонија
ЖС „Мартолци“
ЖС „Мартолци“
Локација во Македонија

Железничката станица повеќе не работи, а самата градба се користи како станбен простор. Во дворот на некогашната станица, каде постоел бунар со вода, моментално нема пристап поради оградување на просторот од денешните поседувачи на самата градба на станицата.

Железничката станица „Мартолци“ е оддалечена 76,4 километри од главната железничка станица во Скопје.

Надворешни врски

уреди

41°33′36″N 21°39′17″E / 41.56000° СГШ; 21.65472° ИГД / 41.56000; 21.65472