Ерменска револуционерна федерација

Ерменската револуционерна федерација е политичка партија која била основана во Тифлис (подоцна преименуван во Тбилиси) во 1890 година од Кристапор Микаелјан, Степан Зоријан и Симон Заваријан. Партијата функционирала во Ерменија и во други земји каде што постоеле компактни ерменски заедници - претежно во Либан и во Нагорно Карабах. Идеологијата на партијата е социјализам во комбинација со ерменски национализам. Спровела кампањи за признавање на ерменскиот геноцид како и за добивање на репарации. Во 1917 година одиграла важна улога за формирање на Демократска Република Ерменија која паднала под советска власт во 1920 година.

Ерменска револуционерна федерација
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութիւն
ПретседателХрант Маркарјан
ОсновачиКристапор Микаелијан
Степан Зоријан
Симон Заваријан
ГеслоСлободна, Независна и Обединета Ерменија[1]
Основана1890
ШтабЕреван, Ерменија
МладинаЕрменска млада федерација
Членови6,800 (во Ерменија; 2012)[2]
ИдеологијаСоцијалдемократија[3]
Полит. положбаценат-лево
Меѓународна припадностСоцијалистичка интернационала
БоиЦрвена
Национално собрание на Ерменија
5 / 131
National Assembly of Nagorno-Karabakh
6 / 33
Парламент на Либан
2 / 128
Либанска влада
2 / 30
Мрежно место
arfd.info
Политика на Ерменија
Политички партии
Избори

Наводи

уреди
  1. Verluise, Pierre (1995). Armenia in crisis: the 1988 earthquake. Detroit: Wayne State University Press. стр. 38. ISBN 9780814325278.
  2. (ерменски) „Յուրաքանչյուր երկրորդ չափահաս հայաստանցին կուսակցակա՞ն“. Tert.am. 15 March 2012. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 1 October 2013.
  3. „U.S. Embassy releases study on Armenian-Americans“. Архивирано од изворникот на 2007-10-11. Посетено на 2006-12-27.