Ерик Дојл Менсингер (англиски: Eric Doyle Mensinger) (роден на 12 мај 1958 во Кливленд, Охајо), попознат како Ерик Сингер (Eric Singer), е американски тапанар на рок-групата Kiss и на пејачот Алис Купер. Во последниве две декади, Ерик се појавил на преку 50 албуми и свирел со изведувачи како Лита Форд, Black Sabbath и Badlands.

Ерик Сингер
Eric Singer
Животописни податоци
Родено имеЕрик Дојл Менсингер
Eric Doyle Mensinger
Роден(а)12 мај 1958
ПотеклоКливленд, Охајо, САД
ЖанровиХард рок, хеви метал
ЗанимањаТапанар
ИнструментиТапани, вокали
Период на активност1984 - сѐ уште
СоработнициЛита Форд, Гери Мур, Black Sabbath, Badlands, Алис Купер, Kiss
Мреж. местоhttp://www.eric-singer.com