Кливленд

град во Охајо, САД
(Пренасочено од Кливленд, Охајо)

Кливленд (англиски: Cleveland) е град во американската држава Охајо. Овој град според статистиките во 2000 година, има 438 042 жители, што го прави најголем град во Охајо, по Колумбус, и 33-ти град по бројот на жители во САД.

Кливленд, Охајо

Кливленд како мотив во популарната култура уреди

  • „Внимавај Кливленд“ (англиски: Look Out Cleveland) - песна на американската рок-група „Бенд“ (The Band) од 1969 година.[1]

Наводи уреди