Ерековски Ливади (Добрушево)

Ерековски Ливади
археолошко наоѓалиште
Ерековски Ливади is located in Македонија
Ерековски Ливади
Местоположба на Ерековски Ливади во Македонија
Местоположба 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° N; 21.48250° E / 41.16861; 21.48250Координати: 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° N; 21.48250° E / 41.16861; 21.48250
Основни податоци
Име Ерековски Ливади
Место Добрушево
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ерековски Ливадиархеолошко наоѓалиште во битолското село Добрушево. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1&nbspкм северозападно од селото, каде при обработивањето на земјата се наоѓаат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069