Плочи (Добрушево)

Плочи
археолошко наоѓалиште
Плочи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Плочи
Плочи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250Координати: 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250
Основни податоци
Име Плочи
Место Добрушево
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Плочи е археолошки локалитет во битолското село Добрушево. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 km северно од селото, каде при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти градени од камен и варов малтер, а по површината се среќава множество фрагменти од керамички садови, тегули и друг градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069