Баскиска татковина и слобода

(Пренасочено од ЕТА)

Баскиска татковина и слобода (на баскиски: Euskadi Ta Azkatasuna (ETA)) — воена баскиска националистичка и сепаратистичка организација. Групата е основана во 1959 година и оттогаш еволуирала од група која ја промовирала традиционалната баскиска култура во паравоена група со цел стекнување на независност за Баскија [1][2]. ЕТА е главна организација на баскискиското движење за национално ослободување и е најважен учесник во баскискиот конфликт. ЕТА прогласила прекин на огнот во 1989 година, 1996, 1998 и 2006 година, но потоа истите ги прекршила. Сепак, на 5 септември 2010 година, ЕТА прогласила ново примирје [3], кое сè уште е на власт, а на 20 октомври 2011 ЕТА најавила "конечен престанок на нејзините вооружени активност" [4].

Баскиска татковина и слобода
Функционира 31 јули 195920 октомври 2011
Водач Зуба
Подрачја Баскија
Шпанија
Франција
Европска Унија
Идеологија Национализам

Мотото на ЕТА е Bietan jarrai ("Задржете ги двете"), алудирајќи на двата свои симбола, змија ( која ја претставува политика) обвиткана околу секира (која ја претставува вооружена борба) [5][6][7].

Од 1968 година, ЕТА е одговорна за убиствата на 829 лица, при што биле повредени илјадници луѓе и биле преземени десетици киднапирања [8][9][10][11]. Групата е дефинирана како терористичка организација од страна на шпански, британски и француски институции, како и од страна на Европската унија и Соединети Американски Држави [12].

Извори

уреди
 1. (шпански) Goiz Argi Архивирано на 15 јануари 2019 г.. Goiz Argi. Посетено на 30 January 2011.
 2. (шпански) Goiz Argi Архивирано на 3 март 2016 г.. Goiz Argi (27 January 2002). Посетено на 30 January 2011.
 3. „Basque separatist group Eta 'declares ceasefire'. BBC News. 5 September 2010. Посетено на 5 September 2010.
 4. „Basque group Eta says armed campaign is over“. BBC News. 20 October 2011. Посетено на 20 October 2011.
 5. Quiosco | El Mundo en ORBYT. Elmundo.es. Посетено на 30 January 2011.
 6. ETA, una serpiente vacilante. elmundo.es. Посетено на 30 January 2011.
 7. De patrulla por Vitoria. elmundo.es (24 March 2006). Посетено на 30 January 2011.
 8. „Lista de víctimas mortales“. Ministerio del Interior (шпански). Архивирано од изворникот на 2010-09-15. Посетено на 19 September 2010.
 9. „Datos significativos del conflicto vasco, 1968–2003“. Eusko News (шпански). 2003. Посетено на 19 January 2011.
 10. ETA has killed 829 people as of 19 January 2011 Архивирано на 15 септември 2010 г., Spanish Ministerio del Interior
 11. Peace at Last? | People & Places|Smithsonian Magazine Архивирано на 19 април 2013 г.. Smithsonianmag.com. Посетено на 30 January 2011.
 12. Foreign Terrorist Organizations (FTOs). Web.archive.org (9 July 2008). Посетено на 30 January 2011.