Дјома

притока на Белаја

Дјома (башкирски: Дим; руски: Дёма) — река во Република Башкортостан, Русија. Тече на север и се влева во реката Белаја кај градот Уфа. Реката е долга 535 километри, со сливно подрачје од 12.800 км² и просечен истек од 35 м3/с.

Дјома
Дёма / Дим
Dema.jpg
Дјома кај Бочкаревка
ЗемјаБашкортостан, Русија
Слив
Главен изворпл. Обшти Сирт
УстиеБелаја
Сливна повр.12.800
Физички особености
Должина535 единица?
Проток
  • Просечен:
    35
ДВР [ru]10010201312111100024137
Дјома на Ризницата

Изворот на Дјома се наоѓа на северните падини на Обшти Сирт, на границата со Оренбуршката област, северно од ракавот Салмиш на реката Сакмара. Од тука, тече кон североисток во Башкортостан, каде создава широка долина. Тука, реката тече бавно и создава меандри, особено во долниот тек пред вливот со Белаја.

Градот Давлеканово се наоѓа на Дјома, а устието на реката е во рамките на границите на градот Уфа, во градскиот округ Дјома, именуван по реката.

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°42′50″N 55°54′47″E / 54.71389° N; 55.91306° E / 54.71389; 55.91306