Душан Томовски

Душан Томовски (Дебар, 16 август 1925 - Чикаго, 18 октомври 1979) — македонски преведувач, професор [1].

Душан Томовски
Роден 16 август 1925
Дебар ,  Кралство Југославија
Починал 18 октомври 1979
Чикаго,  САД
Националност Македонец
Занимање преведувач, професор

ЖивотописУреди

Дипломирал на четири групи на Филозофски факултет Скопје: физика, германски јазик и литература, француски јазик и литература, англиски јазик и литература.

Работел како професор на Филозофскиот факултет (шеф на Катедрата за германски јазик и книжевност).

ТворештвоУреди

Негови најзначајни преводи биле:

Ги превел и антологиите:

  • Современи германски раскази (1976, со Р. Грчева);
  • Германска поезија на 20 век (1978)
  • Австриска поезија на 20 век (1982, со Р. Грчева).

Посмртно бил одликуван со високото германско признание „Гетеов медал “.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди