Дорс (англиски: The Doors) е американски филм, во режија на Оливер Стоун. Главните улоги ги играат: Вал Килмер и Мег Рајан.

СодржинаУреди

Филмот го прикажува животот на пејачот на легендарната група “Дорс” (The Doors), Џим Морисон (го глуми Вал Килмер), почнувајќи од студентските денови на Филмската академија во Лос Анџелес до неговата смрт во Париз, во 1971 година.[1]

НаводиУреди

  1. Антена, број 836, 4.7.2014, стр. 3.