Долнa Нушка — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Долна Нушка
Δαφνούδι
Долна Нушка is located in Грција
Долна Нушка
Долна Нушка
Местоположба во областа
Долна Нушка во рамките на Довишта (општина)
Долна Нушка
Местоположба на Долна Нушка во Општина Довишта и областа Централна Македонија
Координати: 41°4′N 23°45′E / 41.067° СГШ; 23.750° ИГД / 41.067; 23.750
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаДовишта
Општ. единицаДовишта
Население (2011)[1]
 • Вкупно443
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски уреди