Долмар (општинска заедница)

Долмар (германски: Dolmar) е поранешна општинска заедница во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Шварца. Била распуштена на 1 јануари 2012.

Општинската заедница Долмар се состои од следниве општини:

  1. Кристес
  2. Дилштет
  3. Киндорф
  4. Рор
  5. Шварца
  6. Утендорф

Координати: 50°37′01″ N; 10°31′01″ E / 50.617° СГШ; 10.517° ИГД / 50.617; 10.517