Рор (Тирингија)

Рор (германски: Rohr) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Рор
Поглед на местото Рор
Поглед на местото Рор
Грб на Рор
Рор (Тирингија) во рамките на Германија
Рор (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Зигмар Клефел (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,96 км2
Надм. височина 340 м
Население 921 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036844
Портал www.vg-dolmar.de
Местоположба на Рор во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°35′N 10°30′E / 50.583° СГШ; 10.500° ИГД / 50.583; 10.500Координати: 50°35′N 10°30′E / 50.583° СГШ; 10.500° ИГД / 50.583; 10.500

ГеографијаУреди

Селото Рор се наоѓа на околу 340 метри надморска височина, помеѓу Зул, Мајнинген, Цела-Мелис и Обермасфелд.

Општински единициУреди

Кон селото Рор припаѓа и населбата Клостер Рор.

Соседни општиниУреди

На запад се наоѓа окружниот град Мајнинген, на север општината Киндорф, на североисток Шварца, на исток Дилштет, на југ општините Елингсхаузен, Ајнхаузен и Белрит.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди