Диселдорф (административен округ)

Диселдорф е еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на северозападот на државата. Го опфаќа западниот дел на Рур, како и Niederrheinische Tiefebene, областа Долна Рајна. Тој е најмногу населен од сите германски административни подрачја од овој вид. Тој е единствена област во Германија, каде традиционален дијалект е долнофранконскиот, повеќе отколку долногермански или горногермански.

Диселдорф
Административен округ
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Диселдорф
Карта на North Rhine-Westphalia со округот Диселдорф
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Админ. центарДиселдорф
Површина
 • Вкупна5.289,81 км2 (204,241 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно5.200.090
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Мреж. местоbezreg-duesseldorf.nrw.de

Тој е создаден при поделбата на Рајнската покраина, кога Прусија ја реформирала својата внатрешна администрација во 1815. Во 1822 Клеве беше припоен кон округот Диселдорф.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Клеве (Kleve)
 2. Метман
 3. Нојс
 4. Фирзен
 5. Везел
 1. Дисбург
 2. Диселдорф
 3. Есен
 4. Крефелд
 5. Менхенгладбах
 6. Милхајм
 7. Оберхаузен
 8. Ремшајд
 9. Золинген
 10. Вупертал

Надворешни врски

уреди

51°25′N 6°40′E / 51.42° СГШ; 6.67° ИГД / 51.42; 6.67

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)