Едвард Паул "Теди" Шерингам (роден на 2 април 1966 во Хајмс Парк, Лондон) е поранешен англиски фудбалер. Напаѓачот одигра повеќе од 750 лигашки натпревари помеѓу 1984 и 2008 година и беше еден од ретките професионални фудбалери кои ја практикуваа својата професија уште на возраст над 40 години. Неговиот најплоден период беше искусен во Манчестер Јунајтед, каде што освои три англиски првенства (1999, 2000, 2001), еднаш на ФА Купот (1999), а особено во 1999 година во Лигата на Шампионите. Карактеристично за неговиот стил на игра беше способноста да се обезбеди како што беше во првите редови како центар за постигнување на голови за цели и како "виси врв" средниот ред да понуди дополнителна референтна станица во комбиниран фудбал. Поради неговите услуги за фудбал, британската кралица го назначи во јуни 2007 година член на Британската Империја.

Теди Шерингам

Кариера

уреди

Првите чекори: ФК Милвол (1983-1986)

Спортски пробив: Милвол ФК (1986-1991)

Нотингем Форест (1991-1992)

Тотенхем (1992-1997

Манчестер Јунајтед (1997-2001)

Тотенхем (2001-2003)

ФК Портсмут (2003-2004)

Вест Хем Јунајтед (2004-2007)

Колчестер Јунајтед (2007-2008)

Англиска репрезентација

уреди

Иако Шерингем веќе играл во мај 1988 година во англискиот У-21 селекција и на крајот на 1980-тите години со Милвол во највисокото внимание на англиската лига, но тој мораше да чека до 1993 година, меѓународен натпревар беше доделен за постариот репрезентација. На 27-годишна возраст, дебитираше на 29 мај 1993 година на 1-1 против Полска, а тренерот Тери Венаблс беше "омилен почетник" на напаѓачот Алан Ширер од 1994-1996 година. Тој победил против конкурентите како Ендру Кол, Ијан Рајт, Лес Фердинанд и младиот Роби Фаулер.