Димко Димковски

Димко Димковски ( 1928 во Скопје13 ноември 1944 во Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Димко Димковски
Dimko Dimkovski.jpg
Роден 1928 година
Скопје, Македонија
Починал 13 ноември, 1944 година
Скопје, Македонија

ЖивотописУреди

Произлегува од сиромашно семејство. По завршувањето на основното училиште, продолжил да учи гимназија. Во септември 1944 година, како шеснаесетгодишен младинец, стапил во Шеснаесеттата македонска ударна бригада. Станал борец во Младинскиот баталјон. Учествувал во секојдневните борби на Бригадата против балистичките сили. Младинскиот баталјон бил ударната сила на Бригадата. Секогаш кога имало најтешки борбени задачи, бил во првите борбени линии. Младинскиот баталјон извршил многу успешни акции против германските моторизирани колони во Качаничката Клисура. Но, во борбата за ослободувањето на својот роден град, храбро загинал на 13 ноември 1944 година. Бил погребан на скопските гробишта.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 187. На |first= му недостасува |last= (help)