Десагана Диоп (30 јануари 1982 во Дакар) — поранешен сенегалски професионален кошаркар кој настапувал за повеќе екипи во НБА. Диоп бил избран како осми пик на драфтот во 2001 година од страна на Кливленд Кавалирс, каде останал четири сезони. Во 2005 потпишал за Далас Маверикс, со чија екипа стигнал до финалето на НБА во 2006, но таму загубиле од Мајами Хит со 4–2.

Десагана Диоп
Диоп во дресот на Кавалирс во октомври 2013
Лични информации
Роден на30 јануари 1982.(1982-01-30)(41 г.)
Дакар, Сенегал
НационалностСенегалец
Височина7 ст 0 ин (2.13 м)
Тежина280 lb (127 kg)
Информации за кариера
Средно училиштеОук Хил Академи (Вирџинија)
НБА драфт2001 / Круг: 1 / Избор: 8-ми вкупно
Одбран од Кливленд Кавалирс
Професионална кариера2001–2013
Тренерска кариера2014–сѐ уште
Историја на кариера
2001–2005Кливленд Кавалирс
2005–2008Далас Маверикс
2008Њу Џерси Нетс
2008–2009Далас Маверикс
2009–2013Шарлот Бобкетс
Stats at NBA.com

Во февруари 2008 Диоп бил испратен во Њу Џерси Нетс како дел од размената со која во Далас пристигнал Џејсон Кид.[1] По крајот на сезоната, Диоп во јули се вратил во Далас потпишувајќи шестгодишен договор вреден 32 милиони долари.[2] Во јануари 2009 бил трампан во екипата на Шарлот Бобкетс, каде останал до крајот на кариерата.

По завршување на играчката кариера, Диоп започнал да работи како тренер. Првото тренерско искуство му било со екипата на Тексас Легендс од НБА развојна лига како помошник тренер во периодот 2014–2016.[3] Во 2016 бил ангажиран во стручниот штаб на екипата на Јута Џез.[4]

НБА статистика уреди

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел уреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2001–02 Кливленд 18 1 6.1 .414 .000 .200 .9 .3 .1 .6 1.4
2002–03 Кливленд 80 1 11.8 .351 .000 .367 2.7 .5 .4 1.0 1.5
2003–04 Кливленд 56 3 13.0 .388 .000 .600 3.6 .6 .5 .9 2.3
2004–05 Кливленд 39 0 7.8 .290 .000 .000 1.8 .4 .2 .7 1.0
2005–06 Далас 81 45 18.6 .487 .500 .542 4.6 .3 .5 1.8 2.3
2006–07 Далас 81 9 18.3 .470 .000 .558 5.4 .4 .5 1.4 2.3
2007–08 Далас 52 18 17.2 .583 .000 .600 5.2 .5 .4 1.2 3.0
2007–08 Њу Џерси 27 5 14.9 .415 .000 .467 4.5 .5 .2 .9 2.5
2008–09 Далас 34 0 13.3 .379 .000 .414 3.5 .4 .4 .7 1.6
2008–09 Шарлот 41 1 14.2 .460 .000 .270 3.8 .5 .4 .8 2.8
2009–10 Шарлот 27 0 9.7 .517 .000 .222 2.4 .2 .2 .5 1.2
2010–11 Шарлот 16 0 11.3 .333 .000 .364 2.5 .4 .3 .9 1.3
2011–12 Шарлот 27 9 12.0 .357 .000 .167 3.1 .9 .2 .5 1.1
2012–13 Шарлот 22 1 10.3 .296 .000 .000 2.3 .6 .2 .7 .7
Просек 601 93 14.0 .427 .167 .467 3.7 .4 .4 1.0 2.0

Разигрување уреди

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2006 Далас 22 18 18.5 .615 .000 .611 5.0 .1 .6 1.3 2.7
2007 Далас 6 3 23.3 .600 .000 .429 6.8 .3 .5 1.7 3.5
Просек 28 21 19.5 .611 .000 .560 5.4 .1 .6 1.4 2.9

Наводи уреди

  1. „Nets Acquire Harris“. NBA.com. 2008-02-19. Посетено на 2009-07-20.
  2. „Diop back in the fold“. NBA.com. 2008-07-09. Посетено на 2009-02-28.
  3. „Legends Round out Coaches' Bench“. OurSportsCentral.com. October 19, 2015. Посетено на October 19, 2015.
  4. „Jazz Announce Basketball Staff Addition“. NBA.com. October 3, 2016. Посетено на October 3, 2016.

Надворешни врски уреди