Нестор Камачо

Нестор Абрахан Камачо Ледесма (роден на 15 октомври, 1987 година) — Парагвајски фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Клуб Либертад во Парагвајската Примера Дивизион. Во истиот овој клуб тој и ја започна својата кариера пред да премине во Рубио Њу, а подоцна и во аргентинскиот Њу Олд Бојс по што се врати назад во Либертад.

Нестор Камачо
Néstor Camacho
Nestor Camacho.jpg
Лични податоци
Роден на 15 октомври 1987 (1987-10-15) (32 г.)
Роден во Виља Флорида, Парагвај
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Либертад
Број 22
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2009 Либертад 11 (0)
2009-2011 Рубио Њу 49 (13)
2011-2012 Њу Олд Бојс 18 (0)
2012- Либертад 31 (5)
Репрезентација
2010- Парагвај 7 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Toj исто така е и репрезентативец на Парагвај и досега има одиграно 7 натпревари. Своето деби во дресот со националниот грб го имаше на 4 септември 2010 против Јапонија во поразот на неговата селекција со 1-0. Својот прв и до сега единствен погодок за репрезентацијата Камачо го постигна на 7 септември 2011 во пријателски натпревар против Хондурас. Тој го отвори резултатот во 31-вата минута, а парагвајците славеа на тој натпревар со убедливи 3-0.

Надворешни врскиУреди