Денис Колодин

Денис Колодин (руски: Денис Алексеевич Колодин, роден на 11 јануари 1982 во Камишин) — руски фудбалер кој моментално настапува како одбранбен играч за екипата на ФК Динамо Москва.

Денис Колодин
Denis Kolodin 3.JPG
Лични податоци
Полно име Денис Алексеевич Колодин
Роден на 11 јануари 1982 (1982-01-11) (41 г.)
Роден во Камишин, СССР
Висина 1.87 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 25
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999 ФК Олимпија Волгоград (D4)
2000–2001 ФК Олимпија Волгоград 66 (14)
2002–2003 ФК Уралан Елиста 44 (3)
2004–2005 ФК Крилја Советов 39 (2)
2005– ФК Динамо Москва 130 (15)
2012ФК Ростов (п) 10 (0)
Репрезентација
2004–2010 Russia 23 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23 јули 2012

Колодин својата кариера ја започнал како играч на ФК Олимпија Волгоград во 1999 година. Настапувал за ФК Уралан Елиста и ФК Крилја Советов.