Демократска унија на Албанците

Демократска унија на Албанците (албански: Bashkimi Demokratik Shqiptar (BDSH)) — политичка партија на македонските Албанци во Република Македонија. Партијата била основана во јуни 2007 од страна на Бардуљ Махмути.

Демократска унија на Албанците
ДУА
Bashkimi Demokratik Shqiptar
BDSH
ВодачБардуљ Махмути
Основанајуни 2007
ШтабТетово, Република Македонија
Политичка положбаЗаштита на правата на Албанците во Македонија
Боицрвена, црна и жолта
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Учество на избориУреди

Партијата учествувала самостојно за првпат на парламентарните избори во 2008 година на кои освоила 6.484 гласови (0,6%)[1], а на следните избори забележала пад од околу 1.900 гласови, односно освоила 4.517 гласови (0,4%).[2] На двата парламентарни изборни циклуси партијата не успеала да освои пратеничко место.

НаводиУреди

  1. Збирни резултати од гласањето на 1, 15 и 29 јуни 2008 година на ниво на ДРЖАВА[мртва врска], Државна изборна комисија на Македонија, 29,06.2008
  2. „Државна изборна комисија: Предвремени парламентарни избори 2011 - Резултати“. Архивирано од изворникот на 2017-01-18. Посетено на 2017-06-26.

Надворешни врскиУреди