Делила (Хаја) Хатуел (хебрејски: דלילה (חיה) חתואל; Ако, 15 ноември 1980) е израелска Олимписка флора мечувлка.[1] Го претставувала Израел на Летната Олимпијада во 2008 година и била пласирана како деветта во светот.

Животопис Уреди

Роден е во израелскиот град Ако (Северната област).[2] Нејзиниот брат Maoр Хатуел е исто така мечувалец, како и нејзината тетка Лидија Хатуел-Цукерман[3][4] и нејзиниот чичко Исак Хатуел. Делила, Хаим (нејзиниот татко), и Лидија ги тренираат мечување децата во Еврејскиот и Арапскиот олимпискиот мечувалски центар Ако.

Mечувалска кариера Уреди

Хатуел завршила деветта во тимот на Светското првенство во мечување 1997 година во Кејптаун (Јужна Африка, односно осма во тимот на Европското Првенство во мечување 1998 година. во Пловдив (Бугарија).[5]

Во јули 2007 година, таа завршила шеста во поединечен флоеу на Европското првенство во мечување во Гент (Белгија).[6] и Во 2008 година, заврши во топ 10 во круг на светското Првенство во мечување и била рангиран како 16 во светот.

Во април 2008 година, таа била на 9 позиција во светот во женско флоеу. Во јули 2008 година, на Европското првенство во мечување во Киев (Украина) — ја победила олимписката шампонка во флоеу Валентина Вецали , но го повредила своето колено пред крајот на настапот. Завршила седма во поединечен флоеу во овој турнир.

Повредата била сериозна; искинала  лигамент, кој барал хируршка интервенција.[7] И бил подложен  третман во Медицинскиот центар „Асаф Харофе” во Цифрин (Израел), па така побрзо би се опоравила за Летните олимписки игри 2008.

Хатуелова, тогаш рангирана како 11 во светот, била претставник на Израел во Летните олимписки игри 2008 година — во Пекинг (Кина) - во мечување. Дошла како 19, губејќи 10 : 9 од  тодашниот носител на титулата — Викторија Никишин, од тимот на Русија , кој зел злато.[8][9] Хатуелова го изедначила мечот, а поразена била во продожетокот.[10] Подоцна рекла: "Тажна сум, но оваа загуба нема ништо со мојот повреда. Изгубив во изедначен меч."[11] Репортерот Herec рекол, "се чини дека повредата на Хатуелина била болна" Таа рекла дека ќе направи уште една операција и дека се надева дека ќе учествува на ЛОЈ 2012 во Лондон (Англија, Велика Британија).

Во 2009 година, го освоила златниот медал на Макабиските игри во женско мечување.[12]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

 1. „Delila Hatuel Biography and Olympic Results“. Sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 18 август 2017.
 2. „Jews in the Olympics: 63 Athletes, 7 Countries“. Jewishinstlouis.org. Архивирано од изворникот на 7 април 2012. Посетено на 18 август 2017.
 3. Talshir, Uri (21 септември 2011). „Fencing / Living by the sword“. Haaretz. Посетено на 18 август 2017.
 4. Fassberg, Teddy (13 јуни 2008). „Double-edged foil“. The Jerusalem Post. Посетено на 18 август 2017.[мртва врска]
 5. „Hatuel Delila – Biography“. European Fencing Confederation. Архивирано од изворникот на 2013-02-18. Посетено на 18 август 2017.
 6. Sinai, Allon (16 јули 2008). „Guide to Israel's Olympic Team: Delila Hatuel“. The Jerusalem Post. Посетено на 18 август 2017.
 7. Siegal-Itzkovich, Judy (16 август 2008). „Health Scan; Defeating the Disease“. The Jerusalem Post. Посетено на 18 август 2017.
 8. „Beijing: Fencer Delilah Hatuel ousted from Olympic race“. Ynetnews. 8 ноември 2008. Посетено на 18 август 2017.
 9. „Israel at the Olympics; Israeli team secures victories in swimming, sailing, tennis; Peer-Obziler match cancelled due to rain“. Ynet. 8 ноември 2008. Архивирано од изворникот на 8 јануари 2013. Посетено на 18 август 2017.
 10. Hipsh, Rami (21 август 2010). „Peer pulls through to next stage“. Haaretz. Посетено на 10 ноември 2011. it seems that Hatuel's knee injury was agonizing
 11. Sagui, Miki; Haas, Sa'ar (8 ноември 2008). „Beijing: Swimmer Alon Mandel sets new national record“. Ynetnews. Посетено на 18 август 2017. I'm sad, but this loss has nothing to do with my injury. I lost in a tight match.
 12. „Maccabiah, Open: Games And Results / Fencing, 13/11/2009“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2 април 2015. Посетено на 18 август 2017.

Надворешни врски Уреди