Дафиле С. Јосифоски ( 1910 во Сланско, Порече20 ноември 1944 во Косово и Метохија) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Спомен плоча на загинатите борци од селото Сланско, за време на НОБ. Меѓу нив е името на Дафиле Јосифоски.

Животопис уреди

Во август 1944 година доброволно се вклучил во Првата македонско-косовска ударна бригада. Загинал во борба против балистите на Косово.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.220