Дарнички реон

(Пренасочено од Дарницки реон)

Дарничкиот реон (украински: Дарницький район) е административен реон во Киев, главниот град на Украина. Реонот се наоѓа на левиот брег од реката Дњепар.

Дарнички реон
Дарницький район
Грб на
Грб
Местоположба на
Country Украина
Област Киев
Област
Население
 • Вкупно250.000
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Мреж. местоdrda.gov.ua

Вкупната површина на областа е 134 km ², зелената површина е 214 хектари. Во областа живеат околу 282,400 луѓе. Реонот е индустриски развиен, бидејќи на неговата територија се наоѓаат 35 претпријатија од различни индустрии. Најголемо учество во обемот на индустриското производство опфаќа хемиската индустрија - 60,4%, машиноградба и обработка на метал - 18,3%, прехранбената индустрија - 14,7%, градежни материјали - 4,1%. Индустриски претпријатија во 2011 година произвеле стоки или услуги во вредност од 407 милиони евра, што е 8,4% повисока од минатата година.

Дарничката област зафаќа 16% од вкупната површина на Киев.

Знаменитости и атракцииУреди