Дарко Кондев (р. 24 август 2001) — македонски ракометар, кој настапува за РК Тиквеш. Тој играше за РК Металург до 2021 г., а исто така тој играше за истоимениот втор клуб.

Дарко Кондев
Дарко Кондев (десно) во Суперкупот на Македонија 2019
Лични податоци
Име и презиме Дарко Кондев
Роден(а) 24 август 2001(2001-08-24)(22 г.)
Скопје, Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,88 м
Тежина 84 кг
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб РК Тиквеш
Број 3
Репрезентација
2019 Македонија до 19

Дарко игра на позицијата лево крило. Висок е 188 сантиметри и има тежина од 84 килограми. Кондев е член и на репрезентацијата на Македонија до 19 години.