Гуштерица (Зубовце)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Гуштерицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Зубовце. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. Се наоѓа на околу 1 км северозападно од селото, на левиот брег на реката Пчиња. Во нивата на еден жител биле пронаоѓани делови од керамички садови, питоси и темели од објекти.[1]

Гуштерица
археолошко наоѓалиште
Гуштерица is located in Македонија
Гуштерица
Местоположба на Гуштерица во Македонија
Местоположба 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° N; 21.83556° E / 42.09583; 21.83556Координати: 42°5′45″N 21°50′8″E / 42.09583° N; 21.83556° E / 42.09583; 21.83556
Основни податоци
Место Зубовце
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 209. ISBN 9989649286.