Гранма (шпански: Provincia de Granma) е една од покраините во Куба. Нејзин главен град е Бајамо. Други поголеми градови се Мансаниљо (пристаниште на заливот Гваканајабо) и Пилон.

Гранма
Provincia de Granma
Покраина во Куба
ЗемјаКуба
Админ. центарБајамо
Површина[1]
 • Вкупна8.376,79 км2 (323,430 ми2)
Население (2010-12-31)[1]
 • Вкупно835.675
 • Густина1,00/км2 (2,6/ми2)
Часовен појасEST (UTC-5)
Повик. бр.+53-023

Именувана е по бродот „Гранма“, користен од Че Гевара и Фидел Кастро за да допловат до Куба со 82-члена герила.

Покраината изобилува со остатоци од кубанската револуција и кубанските војни за независност - натписи во планините кои ја опишуваат борбата од 1959 година против Фулгенцио Батиста. Постојат и многу необележани гробови од разните војни. Има и неколку напуштени рудници за злато, сребро и манган. Ова е областа каде е центарот на моќ на Раул Кастро. Се одгледува кафе во планинските региони на покраината, а за време на бербата на кафето може да има и патни блокади каде војската осигурува кафето да не биде дадено на црниот пазар.

Municipalities уреди

Општина Население
(2004)
Површина
(км²)
Местоположба
Бајамо &10000000000222118000000222.118 &10000000000000918000000918 20°22′54″N 76°38′33″W / 20.38167° СГШ; 76.64250° ЗГД / 20.38167; -76.64250 (Бајамо)
Бартоломе Масо &1000000000005302400000053.024 &10000000000000629000000629 20°10′7″N 76°56′33″W / 20.16861° СГШ; 76.94250° ЗГД / 20.16861; -76.94250 (Бартоломе Масо)
Буеј Ариба &1000000000003132700000031.327 &10000000000000452000000452 20°10′25″N 76°44′57″W / 20.17361° СГШ; 76.74917° ЗГД / 20.17361; -76.74917 (Буеј Ариба)
Гвиса &1000000000005092300000050.923 &10000000000000596000000596 20°15′40″N 76°32′17″W / 20.26111° СГШ; 76.53806° ЗГД / 20.26111; -76.53806 (Гвиса)
Јара &1000000000005941500000059.415 &10000000000000576000000576 20°16′37″N 76°56′49″W / 20.27694° СГШ; 76.94694° ЗГД / 20.27694; -76.94694 (Јара)
Кампечуела &1000000000004609200000046.092 &10000000000000577000000577 20°14′0″N 77°16′44″W / 20.23333° СГШ; 77.27889° ЗГД / 20.23333; -77.27889 (Кампечуела)
Кауто Кристо &1000000000002115900000021.159 &10000000000000550000000550 20°33′44″N 76°28′10″W / 20.56222° СГШ; 76.46944° ЗГД / 20.56222; -76.46944 (Кауто Кристо)
Мансаниљо &10000000000130789000000130.789 &10000000000000498000000498 20°20′23″N 77°06′31″W / 20.33972° СГШ; 77.10861° ЗГД / 20.33972; -77.10861 (Мансаниљо)
Медија Луна &1000000000003533000000035.330 &10000000000000376000000376 20°08′40″N 77°26′10″W / 20.14444° СГШ; 77.43611° ЗГД / 20.14444; -77.43611 (Медија Луна)
Никеро &1000000000004125200000041.252 &10000000000000582000000582 20°02′50″N 77°34′41″W / 20.04722° СГШ; 77.57806° ЗГД / 20.04722; -77.57806 (Никеро)
Пилон &1000000000002975100000029.751 &10000000000000462000000462 19°54′20″N 77°19′15″W / 19.90556° СГШ; 77.32083° ЗГД / 19.90556; -77.32083 (Пилон)
Рио Кауто &1000000000004783300000047.833 &100000000000015000000001.500 20°33′50″N 76°55′2″W / 20.56389° СГШ; 76.91722° ЗГД / 20.56389; -76.91722 (Рио Кауто)
Хигвани &1000000000006032000000060.320 &10000000000000646000000646 20°22′24″N 76°25′20″W / 20.37333° СГШ; 76.42222° ЗГД / 20.37333; -76.42222 (Хигвани)

Извор: Население од пописот во 2004 г.[2] Површина според општинската прераспределба од 1976 г.[3]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Lugar que ocupa el territorio según la superficie y la población“ (PDF). Una MIRADA a Cuba. Oficina Nacional de Estadísticas. Cuba. 2010.
  2. Atenas.cu (2004). „Трендови на населението во 2004 г. по покраини и општини“. Архивирано од изворникот 2007-09-27. Посетено на 2 октомври 2007. (шпански)
  3. Statoids (2003). „Општини во Куба“. Посетено на 6 октомври 2007. (англиски)

Надворешни врски уреди